A beugró
Bár a vizsgán más az elvárás, személyes véleményem szerint a beugró pontosság a vadászathoz az, ha állva nappal valaki 20 méterről egy teniszlabdát stabilan eltalál. 30 méterről pedig egy 10 centis körbe lő 4 vesszőből legalább hármat.
Utam kezdetén azt hittem, hogy ennyi elég is lesz. Viszont hamar kiderült, hogy ez még csak a kezdet… Igyekszem összeírni, hogy mi az, amire mindenképpen szükséged lesz ezen felül.
Amíg ezt a szintet nem sikerül elérned, ne kezdj bele a bonyolultabb gyakorlási formákba mert nem tudod majd eldönteni, hogy mi okozza a hibás lövéseket. Először hosszú gyakorlásokon keresztül, szükség esetén segítséggel, tanulj meg ilyen szinten lőni.
Fontos, hogy gyakorlás közben biztos legyél a megfelelő “háttérben”, mert az “új pozíciók” meglepő lövéseket eredményezhetnek.
Két nyitott szemmel lövés
Kezdetben egy nyitott szemmel lőttem. Éles volt a pin és a cél is. Viszont a sötétben és szürkületben történő vadászatok nagyon hamar rádöbbentettek arra, hogy egy szemmel nem látom a vadat a peepen keresztül. Így célozni sem tudok.
Lehet, hogy egy kis időbe fog kerülni megszokni, hogy a pin homályos (a fókusz a célon legyen) de a két nyitott szemmel lövés vadászatban nem opció, hanem kötelező!
Az már csak hab a tortán, hogy jobban látod, hogy mi történik a vad közvetlen környezetében.

Abban a ruhában (is) lőj, amiben vadászni fogsz
Öltözz be úgy, ahogy vadászni fogsz és ellenőrizz le mindent egy hosszabb gyakorlás során.

Mielőtt bármilyen ruhában vadásznál teszteld le, hogy nem befolyásolja-e a lövést. Ha valamit a vadászaton próbálsz ki, az már régen rossz. Ha télen sok réteget tervezel felvenni, mindenképpen ellenőrizd, hogy nem lesz-e túl vastag az alkarodnál, nem éri-e az ideget.
Ha kesztyűben tervezel lőni nézd meg, hogy a kesztyű befolyásolja-e a fix pontodat vagy az elsütést. Nekem például annyira igen, hogy azon a kezemen, amin az elsütő van, sosincs kesztyű.
Ellenőrizd a maszkod és a sapkád is. Ha maszkban lősz, ellenőrizd, hogy nem csúszik-e a szemedbe célzás közben, vagy nem befolyásolja-e a fix pontod. A sapkánál ugyancsak a fix pontra kell figyelni. Én füles sapkában vadászom télen, de van aki nem tudja használni mert befolyásolja a fix pontját.
Gyakorold az elképzelt vadászati szituációt
Néhány olyan helyzet, amit semmikép se hagyj ki:
– Lövés magasról lefelé (lehetőleg abból a mászólesből vagy beülőből, amiből vadászni fogsz) világosban és sötétben lámpával. EZT GYAKOROLD LEHETŐLEG A LEGTÖBBET! (Nekem például ha beülőből lövök le kell vennem a tárat, különben pontatlanabb vagyok. Érdekes, hogy famászó lesen ugyanezt nem tapasztaltam)
– Húzd ki az íjat, tartsd, amilyen hosszan csak tudod (legyen a cél mondjuk 3 perc), majd utána engedd el a lövést. Gyakorold ezt ülve és állva is. A legtöbb vadászat során segítségedre lesz, de őzbak hívásban ez lesz az alap! Gyakorold sötétben is.
– Lövés ülve, állva, térdelve, guggolva.
– Ülve húzd ki az íjat, majd állj fel kihúzott íjjal és utána lődd el a vesszőt. Van, hogy paraván mögül kell vadászni, ahol takarásban húzod ki a vesszőt, majd utána állsz fel a kihúzott íjjal. Gyakorold azt is, hogy kihúzás után nem felállsz, hanem kihajolsz valami mögül.
– Meredek felfelé vagy lefelé lövések. A meredeken fölfelé lövést van, hogy otthon nehéz biztonságosan kivitelezni. Viszont egy jó hegyes-dombos helyen rendezett 3D versenyről nem fog hiányozni.
– Gyakorolj erős szürkületben, amikor azt hiszed, hogy még látsz lámpa nélkül. (Én ebből azt tanultam meg, hogyha nagyon erős a szürkület, hiába látom a vadat “tisztázó céllal” inkább rákapcsolom a lámpát is. )
– Lőj 1, 3 és 5 méterre is! Tudd, hogy nagyon közeli helyzetben melyik tüskét kell használnod. (Nekem például 5 méteren a 30-ast kell.)
sötétben - sötétre sötétet
Sötétben főleg piros vagy zöld lámpáfényben meglepően bele tud olvadni a háttérbe (föld vagy bokor) a vad. Ha fekete polifoamra fehér pöttyöt ragasztol vagy sárga kört mint cél. Esetleg egy fehér lapon fekete disznót veszel célba, ahol nagy a kontraszt, hamis biztonságérzetet fog adni. Éles helyzetben pedig le fogsz döbbeni, hogy hogy-hogy nem látod a vadat és hogyan fogod meglőni?
Ezért én fekete polifoamra, fekete rongy darabot vagy papír darabot szoktam tenni. Nehezebben látszik lámpával a sötétben, de erre kell felkészülnöd.

Ha megteheted arra lőj, amire vadászni fogsz
Lehető legjobbak a 3D célok. Egy fokkal rossszabbak a 2D, de élethű méretű lőlapok.
A minden egyébre lövés a lövéstehnika javítására jó lehet, de sokat jelent ha állat alakú célra tudsz gyakorolni. Így egy megszokás alakul ki benned, hogy hová lőj és amikor éles helyzetben leszel már tudat alatt is jó helyre fogsz célozni.
Nagyon fontos viszont, hogy a 3D célokon felrajzolt pontszerző zóna eltér a valódi vitális zónától. Neked a vitális zóna legyen a célod, (jelöld meg valahogy) nehogy egy rossz megszokás alakuljon ki célzás közben.
Gyakorold a távbecslést
Legegyszerűbb formája, ha például egy túra vagy séta során a kezedbe veszed a távmérőt és egy-egy fát megpróbálsz megsaccolni. Tehát ehhez még íj sem kell.
Amikor már íj van a kezedben próbáld ki azt, hogy a vesszőfogót össze-vissza rakod a kertben úgy, hogy ne tudd a pontos távolságot. Lőj rá, majd mérd le.
A legjobb gyakorlatot mégis úgy gondolom, hogy a 3D-s íjászversenyeken tudsz szerezni! Mivel a távolságbecslést rengeteg dolog befolyásolja. (Fények, tereptárgyak, szintkülönbségek, cél mérete, stb..) Arról, hogy miért is jók a 3D versenyek egy külön bejegyzést írtam. Ha ennek a végére értél tekintsd meg azt is 😉
Ismred a vessződ pályáját, hogy lövés előtt racionális döntést tudj hozni
Ehhez a vizsgálathoz, szükséged lesz egy valós méretű 2D-s lőlapra.
A lőlapon vizsgáld meg, hogy mik azok a távok, amin még 5 vagy 10 métert tévedve, szívre célozva még vitális zónán belül csapódik be a vessző.
Nekem volt olyan vesszőm, amivel ha 30 helyett 25-re lett volna a vad, (és 30-as tüskével célzom) már akkor is gerincen lőttem volna pl. egy őzet.
Ezért azzal a vesszővel ha bizonytalan lettem volna, hogy a vad 30-ra vagy 25-re van nem lett volna szabad elengedjem a vesszőt. (Míg mondjuk ha 15-20 ban lettem volna bizonytalan, az eltérés a becsapódási pontok között szinte semmi, ezért bátran használhattam volna a 20-as tüskét lövéshez.)
Még azt is tapasztalhatod (ha gyors az íjad és nem túl nehéz a vessződ), hogy ha valami 20-30m között van, és a 30-as tüskével szívre célzol, még minden lövésed a vitális zónán belül marad.
Ez pl egy biztonsági döntés lehet, ha nem tudod, hogy a vad 20-30 méter között hol van (pl 25 vagy 27). Ez viszont csak akkor van így, ha vaddal egy szintben vagy és a földről lősz. Abban az esetben ha szögben lősz például lefelé a “hiba határod” kisebb. (Őz esetében egyébként a rogyasztás miatt még így is necces a dolog, főleg mivel a távolság is relatíve nagy, de egy szarvasnál például tökéletes)
Ismerd meg, hogy hol kb milyen hiba határokkal dolgozhatsz. Ez segít majd eldönteni, hogy ha kijön mondjuk egy borz keresztbe 27 méterre, de te nem mértél előtte arra a pontra és azon gondolkodsz, hogy az most 25m vagy 30m, akkor elengedheted-e a lövést nyugodtan.
Nálam személyesen úgy van, hogy 10-20 között nem kell “gondolkodni”. Ha pedig valami 20 felett van de biztos 30 alatt, akkor a 30-as üskével tudok biztonságosat lőni, még ha bizonytalan is vagyok a pontos távolságban. 30 méter körül és hosszabb távon, ha nem vagyok biztos a távolságban már sebezhetek, ezért itt távmérés nélkül, (vagy kellő tapasztalat után, stresszhelyzetben gyors és pontos távbecslés nélkül) nem szabad elengedjem a vesszőt.
Ennek a vizsgálatnak cserkelés közben van komoly jelentősége vagy akkor ha nem várt irányból közeledik a vad. Jó esetben, lesen ülve, az ember előre felméri a környezetét..
szintentartás
Van egy gyakorlási metódus, ami idő takarékos de egyben nagyon hatékony is. Reggel és este menj ki és lőj egyetlen egyet a célodra.
Variáld az időpontot (hajnal-szürkület) és a távolságot is.
Amennyiben jól sikerült a lövés, örülj neki. Tartod a szintet. Ha pedig hibáztál, ne lőj újat! Mentsd el, hogy valami még nincs rendben, és jobban kell koncentrálj legközelebb. (Vagy többet kell gyakorolj, ha rendszeresen hibázol)
Ez a technika szög egyszerű, de nagyon jól felkészít arra, hogy arra az egy lövésre nagyon figyelj oda. Illetve éppen olyan helyzetben leszel (nem bemelegítve, esetleg kicsit álomsan, éhesen, fáradtan vagy stresszesen), amivel vadászat közben is számolnod kell.
Azért fontos, hogy hibázás esetén ne lőj ismét, mert ha újakat lősz és azok jók, akkor az agyad hajlamos “felülírni”, hogy hibát követett el és legközelebb nem fogsz jobban odafigyelni. Azt gondolod, hogy csak véletlenül hibáztál pedig éppen ez az, amit ki kell javíts.
A létra tetejére nem lehet felugrani
Semmi sem fogja pótolni a tapasztalatot.
Légy annyira felkészült, amennyire csak lehetséges. Ezzel megtisztelve a vadat és ideális esetben emelve a vadászíjászok megítélését.
Profivá viszont csak a gyakorlaton keresztül lehet válni, amiben nem sok “rövidítés” létezik.
Érdekesség talán, hogy pont azok, akikről azt gondolhatjuk, hogy “profik” tudják a legjobban, hogy sosem leszünk, annyira jók, hogy a természet ne bizonyítsa be számunkra, hogy sokmindent kell még megtanulnunk.